Ideaalses maailmas oleks kõige mugavam oma paati aastaringselt hoida maja taga asuva kai küljes. Kuid kõik paadiomanikud ei ela veekogu ääres ning Eesti ei asu kliimavöötmes, kus see võimalik oleks. Eestis on ideaalne koht paadi hoidmiseks talveperioodil siiski veest väljas, katte all ja soojas ruumis.
Eestis võib paatide talvehoiustamise sisuliselt jagada kahte kategooriasse: Paatide hoiustamine välitingimustes ja paatide hoiustamine siseruumides.
Paat on suur investeering seega tasub kindlasti kaaluda erinevaid talvehoiustamise võimalusi. Igal talvehoiustamisel on omad plussid ja miinused. Oleme selleks kokku pannud tabeli, kus on erinevate võimaluste head ja vead kirjas. Vaata võrdlustabelit siit.
Tutvu ka tööde nimekirjaga, mida meie paatidele enne talvehoiustamist teostame.
Paatide hoiustamine Yamaha Paadikeskuses
Kõige veesõidukisõbralikum ja turvalisem hoiustamisviis on hoiustamine sisetingimustes spetsiaalses hoiustamisruumis.
Yamaha Paadikeskuse soojas hoiustamisruumis on plusskraadides temperatuur kogu talvitumisperioodil ning ööpäevaringselt videovalve – nii on veesõiduk kaitstud ilmastikuolude, loomade, niiskuse ja varguse eest. Kasutame spetsiaalseid paatidele mõeldud riiulite süsteemi, kuhu paadid tõstetakse kahveltõstukiga. Külmas hoiustamisruumis küte puudub.
Yamaha Paadikeskuse sisetingimustes hoiustamise miinuseks võrreldes kodus hoiustamisega on ehk:
- kõrgem hind, kui hoiustada kodus.
- Ja teiseks tuleb arvestada väikese etteteatamisajaga, kui kevadel on soov paati kätte saada. Lepime kokku aja ja viisi, kuidas paadi omanikule toimetame.
Paljudel paadiomanikel puudub treiler. Meie toome paadi sügisel veest välja, teeme vajaliku hoolduse ja pakime talveks ning kevadel transpordime paadi taas vette. Kliendile jääb ülesandeks meile teavitada väljavõtmise päev ja kõik muud tegevused jäävad meie kanda – klient ei pea rohkem selle teema peale mõtlema.
Yamaha Paadikeskuse hoiustamisruumi sissepääs on 4,4 m lai ja 5 m kõrge, seega suudame pakkuda talvehoidu ka suurematele kaatritele.
Paatide hoiustamine välitingimustes
Paadi hoiustamine välitingimustes võib tunduda oma küllaltki soodsa hinnaga esmapilgul atraktiivne, aga kulud saab kontrolli all hoida ainult siis, kui kõik olulised hooldus- ja ettevalmistustööd tehtud.
Kuna paat on hooajal vees, siis on üsna loogiline, et vähest vett satub ka paadi sisse – see tuleb kindlasti, eriti välitingimustes hoiustamisel, enne talve välja saada. Ka väga väike miinuskraad võib paadis oleva vee külmutada ja see võib tekitada suuri kahjusid. Kui paadis on kööginurk, dush, wc, tuleb kindlasti ka nendest süsteemidest vesi talveks välja lasta muidu külmuvad need lõhki.
Yamaha Paadikeskus pakub ühe mugava paatide kaitsmisvõimalusena paatide termokiletamist. Peamine põhjus, miks termokiletamine on mõistlik – see pakub kaitset vihma, jää, lume, igasuguse mustuse ning UV valguse eest.
Õigesti paigaldatud termokile ei leki ning ei pea muretsema kattele sadanud lumekihi pärast. Kui kile on õigesti paigaldatud, on terve talv muretu.
Parim viis hermeetiliselt oma veesõiduk katta on kasutada kahanevat kileümbrist – see on polüetüleen, mille UV-inhibiitorid kuumutamisel kahanevad.
Selle tehnoloogia miinuspoolele jääb veidi kõrgem hind ja asjaolu, et termokilet ei saa taaskasutada. Paadikatte ja ka paadi kiletamise hind sõltub suurusest ja kujust. Katta tuleb hoolikalt, et paati ei satuks sodi, lehti, lund, vihma ega niiskust.
Ise kiletada me ei soovita, eriti kui puuduvad kogemused. Valesti paigaldatud kilest pole tolku ja vale tehnikaga kile paigaldamine võib hoopis paati kahjustada. Selle töö soovitame usaldada spetsialistidele.
Termokiletamise hinnapakkumise saamiseks esita meile päring.
Paatide hoiustamine kodus
Kodus on võimalik paati hoida peamiselt kas aias või garaažis. Rahalises mõttes võib see olla kõige soodsam, aga mitte alati, sest on olulisi asju, mida seejuures tuleb silmas pidada. Näiteks peab arvestama, et paat võtab päris palju vaba ruumi enda alla. Kindlasti peab olema teadlik kõikidest riskidest ja kaaluma nende riskide realiseerumise tõenäosust. Veesõidukit ohustavateks asjaoludeks võivad saada näiteks vandalism, loomad ja karmid ilmastikuolud.
Välitingimustes tuleb paat talveks hoolikalt kinni katta. Kõige ideaalsem oleks loomulikult, kui kinni kaetakse terve paat, aga praktika näitab, et enamasti katetakse kinni ainult paadi “kokpit”.
Kindlasti peab paadi muutma veekindlaks ehk paigutama katte alla, mis on korralikult pingule tõmmatud, et vältida vee, liiva ja muu sodi kogunemist. Kattealune pind peab olema ventileeritud.
Lisaks on veel rida olulisi tegevusi, mis tuleb enne talvitumist üle vaadata ja ära teha, et tagada veesõiduki „hea tervis“ ka järgmisel hooajal.
Kui otsustad oma paati hoiustada talvel väljas, siis pigem soovitame termokiletamist, kui lihtsalt paadi peale visatud presentkatet. Kattes paati tavalise presentkattega, jääb see alati veidi loperdama – see aga pole hea, sest nii satub paati tuulega tolmu ja liiva, mis ajaga hõõrdub ja matistab paadi.
Enne hoiustamist teeme paadile järgnevad protseduurid:
- Peseme paadi, kaasa arvatud paadi põhja
- Teeme mootorile hoolduse
- Paneme kirja kõik vajalikud tööd, mis kliendiga kokkuleppel kevadeks teostakse
- Võtame maha aku ja laeme seda talvitumise perioodil tavaliselt kahel -kolmel korral
- Paneme paadi talvehoiuks omale kohale
Paatide hoiustamise võrdlustabel
Kodus
Yamaha Paadikeskuses
Talvehoiustamise hinnad – Yamaha Paadikeskuses
Talvehoiustamise hooaeg saab stardi 1. oktoobril ja lõppeb 1.mail.
See tähendab, et arvestame talvehoiustamise tasu hooajapõhiselt (01.10 – 01.05).
Oma paadi/jetti võid hoiustamisse tuua sulle sobival ajal, aga koht on broneeritud sinu aluse jaoks alates 1. oktoobrist kuni 1. maini. Peale 1. maid arvestame hoiustamise hinda päevapõhiselt.
Talvehoiustamise hinnad:
- Ruutmeetri hind soojas ruumis on 9 €+ km / per kuu
- Ruutmeetri hind külmas ruumis on 5,5 € + km /per kuu
*arvestame paadi pikkusele ja laiusele juurde 1 m (igasse külge +25 cm).
Soe ruum – siseruum, kus hoitakse kogu hoiustamise perioodil ruumis pluss kraade.
Külm ruum – siseruum, aga küte puudub.
Hoiustamise hind nii soojas kui ka külmas ruumis sisaldab hoiustamisperioodi jooksul paadi akude laadimist.